Sait Uçar

Hiç yorum yok

3 Nisan 1962 tarihinde Trabzon Maçka-Hamsiköy'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hamsiköy İlköğretim okulunda tamamladı. Öğrenimine Trabzon Ticaret Lisesinde devam etti.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Radyosunda devam etti. Daha sonra TRT'nin açmış olduğu ses ve saz sınavına katıldı. İlk albümü  "TÜTMEZDİ BACALARI" 1980 yılında Harika Müzik Yapım’dan çıkardı. SAİT UÇAR'ın Kemençeye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanmaktadır.

Albümlerinde sözü ve müziği tamamen kendisine ait olan SAİT UÇAR, İlk bestesini ortaokul yıllarında yaparak dikkatleri üzerine çekmiştir.

YALANCI Albümünün ilk klibini ''Bir Sağdan Bir Soldan '' parçasına ünlü yönetmen Serdar SEKİ tarafından çekmiştir.

Aynı zaman da bu klipte kendisine Dünya'ca ünlü kemençe sanatçıları’ndan biri olan Yunan asıllı İLLEKTRA eşlik etmiştir.

Yıllardır profesyonel olarak müzikle iç içe olan KARADENİZ müziğinin usta ismi SAİT UÇAR'ın her çıkardığı albümü yüzbinler sattı.

Karadenizde adeta bir kahraman olan Sait UÇAR kendi tarzını kabul ettirerek, sevenlerinin gönlünde her zaman yer almıştır. İsmail TÜRÜT’ün birçok albümünde imzası olan sanatçı, daha sonra Davut GÜLOĞLU, Hülya POLAT, Fadime, BİZİM GÖNÜL ve daha birçok Karadenizli sanatçının albümünde besteleriyle de yer almıştır. En çok traj yakalayan ''Davalı" ve "Madur Mudur" adlı albümü oldu. 

Evli ve iki çocuk olan Sait UÇAR’ın çocuklarımın ikisi de kemençe ustasıdır, ayrıca büyük oğlu konservatuarda okumaktadır.

Karadeniz müziğinin çınarı yaklaşık 2 senedir mücadele ettiği amansız hastalığının tedavisini hastanede sürdüren Uçar,  08.02.2022 tarihinde vefat etmiştir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder