Derya Büyükuncu

Hiç yorum yok


Derya Büyükuncu, 2 Temmuz 1976 da İstanbul Kadıköy’de doğmuştur. Babası Gaziantep’li bir doktor adı Yılmaz, Çapa’da öğretim görevlisi. Annesi İstanbul’lu eczacı, Kadıköy rıhtımda eczanesi var. 1,5 yaş büyük ablasının adı Berna’dır. Derya Büyükuncu, Büyükada’da oturan anneannesi ve dedesinin isteğiyle yüzme sporuna 5 yaşındayken GS kulübünde başladı. Ailesinin yazın denizde boğulmasından endişe duyması üzerine yüzme sporuyla tanıştı. Ablası Berna Büyükuncu ile yüzmeye başlayan Derya Büyükuncu, GS antrenörü tarafından yüzmede başarılı bulunmayınca, bir başka spora yönlendirildi. Ancak Derya Büyükuncu yüzmeyi çok sevdiği icin 2nra yüzmeye 7 yaşında geri döndü. Disiplinli, azimli, uysal ve mütevazi yapısıyla yaşıtları arasında kısa zamanda farklılığını ve kabiliyetini gösterdi. 2 sene kadar kısa bir zaman sonunda tarihe rekorlarıyla imza atmaya başladı.

Derya Büyükuncu Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okurken müzik ve resim derslerinden kalması nedeniyle ABD’de eğitimini sürdürme kararı alır ve 1991 yılında ABD.ye annesi ile birlikte gider. Amerika’da liseden üniversiteye geçerken, ABD’de bir numaralı öğrencilerden olur. Hangi okula gitse burs alacağı dönemi değerlendiren Derya Büyükuncu, ülkenin en iyi okullara arasında gösterilen California State University’de masterını dahi tamamlayacağından habersiz yoluna devam eder. ABD.Michigan Üniversitesi, İşletme Bölümü mezunudur. Büyükuncu ABD. Los Angeles’de ikamet etmektedir.

Milli rekortmen yüzücü Derya Büyükuncu, ilk milli yarışını 9 yaşındayken 12 yaş grubunda Bulgaristan’da düzenlenen 1985 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda yüzerek bronz madalya kazandı. Aynı yıl Türkiye’de yapılan yüzme yarışlarında 10 yaş grubunun tüm Türkiye rekorlarını kırdı. 1992’den itibaren beş Yaz Olimpiyatında yarışmıştır.

Derya Büyükuncu, 1985-2012 yılları arasında yaklaşık 500 kez yüzme rekoru kırmış olup 500 kez milli takımda yer aldı.

İzmir’de düzenlenen 1987 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda beş altın madalyanın sahibi oldu.

Show TV´de, 2011 yılında Acun Ilıcalı‘nın sunduğu “Yok böyle Dans” yarışmasına katıldı, ve 5. olmuştur. Osıralar milli takımı ve Galatasaray yüzme takımını ihmal ettiği gerekçesiyle cezaya maruz kaldı, Galatasaray Spor Kulübü ile ilişiği kesilmiştir. Yine Show TV’de, 2011 yılında Acun Ilıcalı‘nın sunduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasına katıldı ve finale kaldı ve yarışmayı kazandı. ı Nihat Doğan‘ı yurt çapında açık ara farkla geçerek büyük ödülü almaya hak kazandı.

Haftada sekiz su ve üç ağırlık antrenmanı olmak üzere toplam 11 antrenman yapan ve 45 km yüzen milli yüzücünün 2004 Olimpiyatları’ndan beklentisi, ilk 16’ya girebilmek. Büyükuncu’nun sponsoru yok. Türkiye Olimpiyat Komitesi ve kulübünden maddi anlamda destek alıyor.

A.B.D.’de milli takım antrenörü David Sallow‘un yardımcısı olarak görev yapan Büyükuncu, aktif olarak yüzmeyi bıraktıktan sonra antrenörlük yapmak istiyor.

Dünya sırtüstü eski rekortmeni Jeff Rose‘u örnek alan sporcu, basketbol oynamayı, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi seviyor.

2004’te Madrid Avrupa Şampiyonası’nda, o zamanlar O’da yüzücü olan Zehra ile hava alanında sporcuların kafilesinde karşılaştılar, “Gözleri ne güzel” dedi. 2 ay sonra çıkmaya başladılar ve 11 ay sonra Derya Büyükuncu, 2005 yılında eski Yüzücü ve antrenörü Zehra Büyükuncu ile evlendi.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder