Ekin Uzunlar

Hiç yorum yok21 Ağustos 1991 Yılında Trabzon Çaykara’lı bir ailenin çoçuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelen Ekin Uzunlar Baba tarafından Aslen Arnavut kökenli olup Annesi Trabzon Çaykaralı’dır.

7 yaşında iki tahtayı birbinine sürterek başlamış olduğu sanat hayatına
Dayısının desteğiyle resmiyet kazandırarak 8 yaşından itibaren kemençe çalmaya başlamıştır.
Günümüz Karadeniz otantik müziğiyle batı müziğini sentezleyerek kendi tarzını ortaya koymustur.
Kat ettiği bu yolda ona en büyük desteği veren, renkli kişiliği, mizahi anlayışı ve sahne performansıyla birlikte yine kendisi olup kemençeyi de kendi kendine öğrenmiştir.

 

Ekin Uzunlar’ın Kendi Anlatımıyla

İstanbul’da Bakırköy’de doğdum. Baba tarafı Arnavut göçmeni olup anne tarafı Trabzon Çaykaralı. Tamamıyla anne kültürü ile büyümüş bir çocuk. Kemençe ile 8 yaşında tanıştım… Sünnet hediyesi olarak dayımın aldığı bir kemençe ile… Aldıkları günün ikinci günü ben şarkı çaldım kemençede. Tabi dayım o sırada dalga geçiyor benimle. Ya hadi lan Arnavut oğlu sen ne anlarsın kemençeden falan derken içimde bir heves vardı bunu istiyordum. Tabi Ahmet abimiz vardı bizim köyde benim hem asistanımın babası oluyor o beni biraz şey yaptı ben kemençe tabi küçüksün ya küçük olduğun içinde bir şeyin farkında değilsin kemençeyi tarlaya fırlatıyorum. Gidiyor alıp geliyor yapıştırıyoruz, tekrar çal at falan öyle bir serüven oluştu. Ondan ben bunu öğreneceğim dedim. Tabi Tam olarak söylersek profesyonel hayatıma 14 yaşında başladım. Yazları ve kışları annemle hep buraya gelirdim. Başka yerlere gitmiyorduk. Bizim ailenin kuralıdır yaz ve küçücük bir tatilde herkes köye gelir biz köyde 20-30 kişi oluruz. Zaten 5-10 haneyiz. Ben de o kültürle büyüdüğüm için bizim evde türküler söylenirdi. Rumca bizim ana dilimiz. Çaykara’da Rumca konuşuluyor. Bu kültürün bozulmaması ve yozlaşmaması için biz gençler olarak hala devam ediyoruz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder